Kremacja - nowa forma pochówku

23 lipca 2020
Kremacja - nowa forma pochówku

Pomimo, iż Polsce do tematu kremacji zwłok nadal podchodzi się z odrobiną dystansu, a społeczeństwo wciąż potrzebuje jeszcze czasu na oswojenie się z tą formą pochówku. Osób wybierających ta formę pochówków przybywa z roku na rok. Dziś w naszym kraju działa już ponad 60 spopielarni, a łatwy dostęp do tej usługi w połączeniu z relatywnie niższym kosztem pogrzebu przekonuje coraz więcej osób.

Nowoczesna kremacja zwłok przebiega w niezwykle profesjonalny sposób, a przede wszystkim z absolutnym poszanowaniem i powagą dla osoby zmarłej.

Oto najważniejsze informacje jak przebiega ten proces:

  • Spopielenie następuje w specjalnych trumnach dostosowanych do wysokich temperatur – drewnianej, pozbawionej wszelkich metalowych okuć, bądź też w trumnie kartonowej,
  • Ciało w trumnie umieszczane jest w specjalnym piecu, w którym temperatura sięga ok. 900-1200st. C,
  • Proces spopielania sterowany komputerowo trwa mniej więcej od 2 do 3 godzin, w zależności od wieku, wielkości osoby zmarłej oraz rodzaju trumny,
  • Po jego zakończeniu prochy są starannie wybierane z pieca, schładzane oraz dodatkowo przepuszczane przez specjalne sito w celu wyłapania metalowych elementów,
  • Przełożone do specjalnego worka prochy składane są do wybranej przez bliskich urny,
  • Do urny mogą trafić również niewielkie, osobiste przedmioty zmarłego, np. jego zegarek, różaniec czy inne akcesoria. Urna jest szczelnie zamykana i po zamknięciu nie można jej już otworzyć, zatem o ewentualnym odsypaniu części prochów do relikwiarza koniecznie trzeba poinformować wcześniej,
  • Tak przygotowana urna jest przewieziona przez zakład pogrzebowy w dniu pogrzebu we wskazane przez rodzinę miejsce mszy bądź pochówku.

Urna z prochami może zostać złożona zarówno do grobu ziemnego lub murowanego, jego mniejszej wersji – grobowczyka urnowego jak i do niszy urnowej w kolumbarium.

Pierwsza urna złożona na Cmentarzu Komunalnym w Oświęcimiu została sprowadzona już w 1985 roku z Wielkiej Brytanii, kolejna z Niemiec w 1997. Dopiero w 2000 roku odbył się pierwszy pochówek urnowy, do którego ciało spopielono w Polsce.

Ostatnie dziesięciolecie na Naszym cmentarzu pokazuje stale rosnącą ilość pochówków urnowych. W roku 2010 było ich tylko 26, a w 2019 już 120. Rośnie też z roku na rok odsetek takich ceremonii w całkowitej, rocznej liczbie pogrzebów.