Flota ZUK Oświęcim bogatsza o nowe pojazdy

16 czerwca 2020
Flota ZUK Oświęcim bogatsza o nowe pojazdy

Zakład Usług Komunalnych w Oświęcimiu zakupił dwa pojazdy ciężarowe marki SCANIA, przystosowane do odbioru odpadów komunalnych.

Pojazdy zostały wyprodukowane w 2019 roku i spełniają najnowsze wymagania, w tym normę Europejskiego Standardu Emisji Spalin w zakresie EURO 6. Samochody w drastycznym stopniu ograniczają emisję szkodliwych związków powstających w procesie spalania paliw, dzięki czemu korzyści z unowocześnienia floty odczuje również nasze środowisko.

Dzięki licznym rozwiązaniom technologicznym, nowe pojazdy poprawiają jakość naszych usług. W każdej maszynie została zainstalowana antena RFID, czyli antena dalekiego zasięgu, która identyfikuje pojemniki dla poszczególnych podmiotów, na podstawie tagów RFID. Ponadto, w samochodach znajduje się panel dotykowy w formie tabletu. Panel ten bezpośrednio łączy się z wewnętrznym systemem, który bezpośrednio zczytuje wszystkie dane dotyczące odbioru odpadów komunalnych. Dzięki temu nasza firma rezygnuje z papierowych kart zadaniowych oraz potwierdzeń odbiorów. Wszystkie dane są zapisywane na serwerze w formie elektronicznej.

Ponadto samochody są wyposażone w lokalizatory GPS, które oprócz wskazania dokładnej pozycji, umożliwiają monitorowanie pracy całego pojazdu – emisja paliwa, analiza trasy pojazdu online, statystyki pracy silnika. Dzięki czemu można dostosować jak najbardziej korzystne ustawienia pracy pojazdu w celu poprawienia ergonomii pracy oraz ograniczenia jakiegokolwiek negatywnego wpływu na środowisko.

"> Ważną kwestią również jest sprawa monitoringu. Na pojazdach zostały zamontowane cztery kamery zewnętrzne ultra szerokokątne. Znajdują się one z przodu, na bokach i z tyłu śmierciarek. Dodatkowo w kabinie znajdują się dwie dodatkowe kamery, w tym jedna skierowana w kierunku jazdy w celu rejestracji trasy przejazdu. Obraz z tych kamer jest wyświetlany w trybie rzeczywistym na tablecie znajdującym się w kokpicie. Dzięki kamerom zewnętrzym system jest w stanie wygenerować widok pojazdu z tzw. „lotu ptaka”. Wówczas kierowca posiada pełny podgląd terenu wokół samochodu bez martwych stref, co w znaczny sposób wpływa na bezpieczeństwo pracy na pojeździe.

Oprócz tego śmieciarki zostały wyposażone w inteligentny alarm cofania tzw. „white sound”. Jest to najbezpieczniejszy alarm na świecie, dzięki natychmiastowej reakcji i bezpośrednio skierowanemu dźwiękowi ostrzegawczemu. Sygnał dźwiękowy o różnej częstotliwości jest słyszalny tylko w strefie zagrożenia, co eliminuje niedogodności dla okolicznych mieszkańców.

Wszystkie zainstalowane udogodnienia na pojazdach w znaczny sposób ułatwiają pracę, a co za tym idzie poprawiają jakość i dokładność wykonywanych usług, a dodatkowo poprzez unowocześnienie floty poprawiamy oddziaływanie na otaczające nas środowisko, co jest dla nas również bardzo ważnym aspektem. Wierzymy, że dzięki nowym pojazdom, będziemy w stanie jeszcze lepiej zadbać o Państwa komfort oraz porządek obsługiwanych gmin i miejscowości.